czarny las

Pomiędzy jednym a drugim lasem, nieopodal podmokłych łąk, na niezbyt żyznych ziemiach leży mała wieś. W jej wschodniej części, usytuowane jest jeszcze mniejsze gospodarstwo. Poniemiecki dom, warsztat, jedno pole, niewielka łąka i kilkudziesięcioarowy ogród, to moja przestrzeń, to mój Czarny Las.

Czarny Las to przede wszystkim projekt ogrodu permakulturowego, który rozpocząłem w 2020 roku. Jego powierzchnia wynosi 30 arów. Docelowo zajmie obszar jednego hektara. Czarny Las to też niewielki warsztat, połączenie ślusarni ze stolarnią. Tutaj spełniam się jako rzemieślnik i wprowadzam w życie ideę DIY.

Czarny Las to szereg projektów pobocznych umiejscowionych w różnych lokalizacjach bezpośrednio powiązanych z ideą diy, ogrodnictwa dzikiego oraz permakultury.


Dziki

Kiedy nie uprawiam ogrodu, to kręcę korbą, napieram z aparatem po leśnych ostępach albo uganiam się po nich z kompasem i mapą. Gubię się w górach po to, aby odnaleźć się kilka dni później. Zarywam noce przy dobrej książce. Czasami odsypiam je w namiocie rozbitym gdzieś w lesie albo na brzegu rzeki. Jestem zwolennikiem Wolnego Oprogramowania, Wolnej Kultury (używam Linuxa od czasów jądra 2.6), decentralizacji w sieci oraz projektu Gemini. Z sentymentem wspominam czasy Web 1.0.